Namų projektai - Archipelag

Skambinkite mums!
8 (5) 233 63 60

Kontaktai Kalba: Kalba:
2018-05-25
Naujienos  

Renkamės stogo dangą – kaip rasti aukso vidurį?

Dengdami namo stogą visi nori, kad jis būtų kokybiškas ir tarnautų ne vieną dešimtį metų. Tačiau kokią stogo dangą rinktis iš gausios pasiūlos? Šį rebusą turi išspręsti kiekvienas, statantis namą. Ekspertai teigia, kad kiekviena stogo danga turi savų privalumų ir trūkumų, tad renkantis ją reikėtų vadovautis ne tik grožio kriterijumi – po efektyviu vaizdu gali slėptis prasta kokybė, trumpas eksploatacijos laikas ir netgi grėsmė sveikatai.


Skirtingos dangos – skirtingiems pastatams


Lietuvoje stogų dangų pasirinkimas yra itin platus. Dažniausiai yra pasirenkamos čerpės, banguoti lakštai, skarda arba bituminė danga. Renkantis stogo dangas svarbu numatyti ne tik tinkamus konstrukcinius sprendimus, bet ir įvertinti stogo dangų eksploatacines savybes. „Visiems yra svarbu, kad patekę į savo būstą būtume saugūs, ir netgi kilus gaisrui atsakingos tarnybos spėtų jį laiku suvaldyti, o lyjant stipriam lietui nereikėtų pasigarsinti televizoriaus ar kalbant telefonu rėkti į mikrofoną“, – atkreipia dėmesį VGTU Statybos fakulteto doc. dr. Ramunė Žurauskienė.


Skirtingoms stogo dangoms reikalingi skirtingi atstumai tarp grebėstų, dangos pasirinkimui įtakos turi ir stogo nuolydis. „Kiekvienas namas yra individualus. Reikia atsižvelgti ir į plokštumas, nuolydžius, stogo lūžius, sandūras, pasitarti su specialistais“, – teigia ne vieno namo stogą uždengęs profesionalus stogdengys Linas Lembartas.


Čerpės – norintiems ilgaamžio stogo


Pasiruošusiems investuoti daugiau ir turėti kone amžiną stogą, ekspertai pataria rinktis keramines čerpes. Dengiant namo stogą čerpėmis, mažiausias leistinas stogo nuolydis yra 14 laipsnių, o didžiausias – 90 laipsnių, tačiau yra ir išimčių, gamintojas „Creaton“ rinkai siūlo čerpes, kurias galima naudoti stogams su 10 laipsnių nuolydžiu.Jos gerai slopina garsą, yra atsparios krituliams, temperatūrų svyravimams bei yra nedegios.


Pagal praktiškumą, spalvą, natūralumą, ekologiškumą keraminės čerpės yra neabejotinai lyderės, iš visų stogo dangų jos yra bene brangiausios, tačiau kartu ir ilgaamžiškiausios“, – mano stogdengys L. Lembartas.


Čerpės suteikia namui prabangos, o jų pasiūla, spalvų ir formų pasirinkimas yra išties nemažas – Lietuvoje galima rinktis iš kelių šimtų skirtingų rūšių. Pavyzdžiui, stogo ir fasado medžiagas gaminanti bei tiekianti UAB „Eternit Baltic“ Baltijos šalių vartotojams siūlo 8-ių tipų ir daugiau kaip 100-o rūšių čerpes.


Ekspertai atkreipia dėmesį, kad čerpinis stogas yra sunkus. Kai kuriais atvejais 1 m2 keraminių čerpių svoris gali siekti beveik 100 kg, todėl planuojant dengti stogą čerpėmis būtina suprojektuoti tvirtesnės konstrukcijos stogą arba jo konstrukciją papildomai stiprinti. Paprastai dėl padidėjusios apkrovos naudojamos storesnės gegnės ir jos yra sutankinamos.


Banguoti lakštai – praktiška ir ekonomiška


Lietuvoje populiari ir gilias tradicijas turinti banguotų lakštų danga, kurios pagrindinė sudedamoji dalis – pluoštinis cementas. Ši stogo danga yra tvirta, patvari, nedegi ir nerūdija. Be to, ji yra plačios matmenų gamos, lengvai montuojama, pasižymi gera garso izoliacija, patrauklia kaina. UAB „Statybos konsultacijų ir paslaugų centras“, vykdančios statybos darbų priežiūrą, vadovas Juozas Žiemys tikina, kad šios stogo dangos privalumai – akivaizdūs, o Lietuvoje ją gaminanti UAB „Eternit Baltic“ yra įsisavinusi šios stogo dangos gamybos technologiją.


Įmonėje įsisavinta moderni lakštų dažymo technologija. Gaminant banguotus lakštus jų dažymui naudojami ekologiški, vandens pagrindu pagaminti dažai, – teigia J. Žiemys. – Be to, vykdoma nuolatinė lakštų gamybos kokybės kontrolė.“

Skardinių stogo dangų pliusai ir minusai


Populiarūs Lietuvoje yra ir skardiniai stogai.Jų montavimas yra sąlyginai greitas ir ši stogo danga yra bene lengviausia, todėl yra mėgstama statybininkų dėl mažos fizinės jėgos sunaudojimo montavimo metu. Gyvenamųjų namų stogams dengti dažniausiai naudojami plokšti, čerpinio ar trapecinio profilio skardos lakštai, taip pat skardos plokštės su užlanku. Jie gaminami iš aukštos kokybės plieno ir yra padengiami cinko ir poliesterio danga, kuri apsaugo lakštus nuo mechaninių pažeidimų ir aplinkos poveikio.


Lietuvoje stogo dangą neretai linkstama rinktis pagal kainą, o skarda – viena pigesnių. Deja, nors skardinių dangų variantų yra daug, tačiau Lietuvoje vis dar populiariausia būtent ne itin kokybiška, pigesnė skarda“, – teigia L. Lembartas.


Skardos lakštų kaina priklauso nuo gamintojo, antikorozinės dangos storio ir padengimo būdo – cinkavimo sluoksnio ir dažų, t. y. spalvos ir apsaugos. Skardos ir kokybiškai atliktų montavimo darbų kaina prilygsta čerpinio stogo kainai.


Anot J. Žiemio, skarda reaguoja į karštį, todėl būtina įrengti nepriekaištingą stogo dangos ir konstrukcijos vėdinimą. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas skardos tvirtinimo elementų ir sandariklių kokybei, nes dažniausia šių sraigtų tvirtinimo vieta – skardos profilio bangos apačia, per kurią teka vanduo. Priešingu atveju galimas vandens prasisunkimas į konstrukciją bei skardos korozija tvirtinimo vietose.


Bituminės stogo dangos – ne tik daugiabučiams namams


Bituminė ruloninė stogo danga dažnai naudojama dengiant daugiabučių namų stogus arba kitus pastatus su didelio ploto plokščiais stogais. Ji gaminama iš dviejų pusių padengiant armuotą poliefirinį pagrindą bitumu. Viršutiniam apsauginiam sluoksniui padengti dažniausiai naudojamas stambiagrūdis pabarstas iš pilkojo skalūno, skalūno su aliuminiu arba bazalto. Medžiaga iš apačios padengiama apsaugine plėvele, smėliu arba neaustine tekstile.


Galima išvysti ir individualių namų, dengiamų bituminėmis čerpelėmis arba bituminiais lakštais. Bituminės čerpelės pritaikytos dengti šlaitiniams gyvenamųjų, pramoninių bei kitos paskirties statinių sudėtingų konfigūracijų ir formų stogams, kurių nuolydis nuo 12 laipsnių ir daugiau. Bitumines čerpeles sudaro stiklūno pagrindas, padengtas polimeriniu bituminiu mišiniu. Pačiosbituminės čerpės yra lengvos apie 8 kg/m2, tačiau nereikia pamiršti, kad šiai dangai yra būtinas OSB ploštės arba lentų paklotas. Ši danga yra populiari dengiant sudėtingos konfigūracijos stogus su tūriniais langais.


Bituminiai banguotieji lakštai gaminami iš dervuoto kartono. Tai yra viena iš pigiausių stogo dangų ir pasižymi tuo, kad juos lengva pjaustyti, formuoti ir tvirtinti, jie elastingi, todėl galima naudoti ir ant nelygių paviršių. Vienas iš didžiausiu šios dangos trūkumų – samanojimas. Taip pat J. Žiemys atkreipia dėmesį, kad bituminės dangos yra degios. Reikėtų turėti omenyje, kad bituminė danga reaguoja ir į temperatūrų svyravimus.

Taigi dengiant stogą būtina įsivertinti visus aspektus ir vadovautis ne tik draugų rekomendacijomis ar pigiausios kainos kriterijumi. Reikėtų prisiminti, kad stogo kainą sudaro ne tik danga, bet ir tvirtinimo elementai bei montavimo darbai, dalį kurių galima atlikti pasitarus su ekspertais, tačiau dengiant skarda ar keraminėmis čerpėmis geriausia montavimo darbus patikėti patyrusiems ir kvalifikuotiems meistrams.www.eternit.lt

Paieška tekstuose